/> Co jednak zrobić, by dowiedzieć się, w jakim stanie jest nasze serce? Po pierwsze należy skonsultować się z najbliższą placówką medyczną. W niej lekarz kardiolog określi poprzez badania stan naszego zdrowia. EKG jest standardowym badaniem serca, które monitoruje ilość jego uderzeń na minutę, ponadto dzięki temu badaniu lekarze są w stanie wykryć na wczesnym etapie różne choroby serca.
W wypadku gdy w badaniach pojawi się coś niepokojącego, powinniśmy jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Poza tradycyjnymi lekami dobrze jest zmienić swoje codzienne nawyki. Pierwszą rzeczą powinno być ograniczenie do minimum spożywania artykułów zawierających duże ilości soli i cukru. Produkty te negatywnie wpływają na pracę serca.
Innym rozwiązaniem jest zwiększenie naszej aktywności fizycznej. Dobrym pomysłem są tutaj długie spacery, czy biegi po parku. Poprzez wysiłek fizyczny zwiększymy objętość serca oraz ilość krwi, jaką jest ono w stanie przepompować. Ponadto dotlenimy nasz cały organizm, co pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Choroby serca z roku na rok są coraz częstsze. Dlatego rozsądnie jest wdrożyć do swojego życia zdrowe nawyki żywieniowe, jak i zwiększyć aktywność na świeżym powietrzu. Za sprawą tych kilku rozwiązań będziemy w stanie cieszyć się zdrowiem przez wiele kolejnych lat.
Zadbaj o serce
Każdy z nas pokonując codzienne trudności życiowe, wykonując obowiązki a nawet odpoczywając, powinien mieć świadomość, że nie można zaniedbywać troski o własne serce, które także wykonuje swoją bezcenną dla nas pracę, umożliwiając nam życie i codzienną aktywność. Jeśli nawet nie mamy chorób wrodzonych, to z wiekiem coraz częściej zdarzają się choroby serca, które to serce, nie będąc pielęgnowane, zaczyna niedomagać, ostrzegać nas sygnałami, wymagającymi właściwego odczytania. Kiedy zwrócimy się o pomoc, badanie ekg umożliwi postawienie wstępnej diagnozy a kardiolog jako specjalista wskaże nam właściwy tok postępowania i zaopatrzy w potrzebne leki. Natomiast wytrwałość i konsekwencja pozwolą na wyjście z choroby. Równie ważne jak opieka lekarska jest uprzednie mądre postępowanie profilaktyczne, czyli styl życia, sprzyjający zdrowiu naszego serca. Na czym on polega? Kiedy staramy się mieć właściwie zbilansowaną dietę i odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia, to ryzyko chorób serca spada. Kiedy unikamy używek i staramy się radzić sobie w życiu, pokonując stres odpowiedzialnym podejmowaniem decyzji i przyjmowaniem porażek życiowych jako części toku życia, to wówczas kardiolog może nas tylko pochwalić a ekg służy potwierdzeniu zdrowia serca. Jeśli sport, to z umiarem, jeśli wędrówki w wysokie góry, to po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ważne jest, by nie doprowadzać do choroby serca na własne życzenie, przez brawurę i zaniedbania. Choroby serca towarzyszą współczesnej cywilizacji i trzeba dbać o serce na co dzień.
W większości przypadków pojawienie się choroby
Konieczność wykonania dokładnej diagnostyki serca lub układu krążenia, jak również podjęcia leczenia już wykrytej choroby jest wskazaniem do wizyty u kardiologa. Lekarz specjalizujący się w kardiologii często przyjmuje w przychodni lub szpitalu, może mieć też prywatny gabinet. Niestety, na termin wizyty w placówkach opieki zdrowotnej można dość długo czekać, jest to więc opcja głównie dla osób przewlekle chorych, umawiających się profilaktycznie i na kontrolę. W nagłych przypadkach lepiej zgłosić się na SOR bądź wybrać wizytę w prywatnym gabinecie.
W zależności od wyposażenia gabinetu lub całej placówki, pacjent ma różne możliwości - w niektórych zostanie tylko zbadany, w innych może liczyć na porady co do trybu życia i żywienia, w jeszcze innych wykonane zostaną podstawowe zabiegi lub te nieco bardziej zaawansowane. Można powiedzieć, że ekg lub holter są niemal standardem, jednak wszelkie zabiegi wymagające dłuższego pobytu związane są z udzieleniem skierowania na najbliższy oddział kardiologiczny.
W większości przypadków pojawienie się choroby serca nie jest punktem zwrotnym, a raczej powoli rozwijającym się procesem, dlatego też chorzy trafiają do kardiologa zbyt późno. Pierwszy okres leczenia jest skomplikowany i często to właśnie wtedy pacjent przebywa długo w szpitalu, poddawany jest różnym zabiegom - ma to na celu ustabilizowanie jego stanu zdrowia. Później z reguły nie wymaga już ciągłej terapii, ale co pewien czas powinien profilaktycznie odwiedzać kardiologa i wykonywać potrzebne badania.